Son Ürünümüz
TOPTAN FİYATLARIMIZSTANDARTLARIMIZ
E-Ticaret Sitemiz

E-TİCARET SİTEMİZ
ONİLİNE İŞLEMLERE
AÇILMIŞTIR.dartsanglobal.comİNCELEDİNİZ Mİ?

Sosyal Medya

   


    

Whatsapp Destek

Dart Nedir?

  Dart Nedir?
     
Dart, kuralları olan resmi ve bireysel bir spor dalıdır. 

    Dart ; Belli ölçülerdeki bir hedef tahtasına belli bir mesafeden metal aksamlı oklarla atılan ve kendine özgü hesaplamaları olan bireysel bir spor dalıdır.

    Dart sporu yapmak için iki zorunlu temel ürün olan dartboard ve dart okuna ihtiyaç vardır.

    Dartboard: En dış kenar çapları 45.0 – 45.3 cm arasındadır. İç kısımda iç içe geçmiş renkli halkalar çizgiler mevcuttur. Dış halkaların(double) dış kenaları çapı ortalama 33,5 cm, iç halkaların(triple) dış kenarları çapı ortalama 21 cm civarıdır. Her iki halkanın iç genişliği 1cm civarındadır. Bull Eyes (boğa gözü) dediğimiz merkezdeki yeşil ve kırmızı alanlardan yeşil alanın dış kenarları arası çapı 3,5 cm, ortadaki kırmızı alanın çapı ise 1,5 cm civarıdır.

    Dart board (dart tahtası)  merkezdeki kırmızı noktadan itibaren dış halkalara doğru yirmi 20 parçaya bölünmüş ve asimetrik olarak numaralandırılmıştır. Her bölmenin ve halkanın dahil olduğu sayısal değere göre aldığı rakamsal değerler vardır. Ortadaki kırmızı alan 50 puandır. Ortadaki yeşil halka 25 puandır. En dış taraftaki halkalar Double (iki kat) alanlarıdır. Dahil oldukları hanedeki sayının iki ile çarpılması demektir. İç taraftaki dar halkalar Triple(üç kat) halkalarıdır. İlgili hanedeki sayının üç katını ifade eder. Bir de her iki halka grubunun dışandaki alanlar ilgili sayının (single) kendisini ifade eder. Bütünbu halkaları net olarak birbirinden ayıran çelik tel yada çelik bıçak halka çemberler vardır.

    Dart okları her defasında üçer atış hakkı kullanmak üzere amaçlanan sayı değerlerini tutturmak için bu çember alanlarının içine atılır. Bir dart oku dört ana kısımdan meydana gelir. TİP: çelik uç, BARREL: metal gövde, SHAFT: (şaft) Barrel ile Flight arasındaki çubuk kısım, FLIGHT(Flayt) kanat, okun arkaucunda bulunur ve yön almasını hedefe ulaşmasını sağlar.

    Dart atış mesafesi: Dart tahtasının ortasındaki kırmızı alandan (Inner Bulls Eye) yere kadar olan yükseklik 173 cm'dir. Dart board ön hizasının zemine dikey noktasından atış çizgisi arası 237 cm'dir.

    Dart tahtasının ortasındaki kırmızı noktadan atış çizgisinin olduğu noktaya uzaklığı 293 cm'dir.
    Dart, hızla gelişmekte olan bir spor dalı olmakla birlikte, bir kısım ortamlarda eğlence ve sosyal etkinlik olarak görülebilmektedir. Dart sporu okları sadece hedefe isabetli atmanın ötesinde, bir matematiksel hesap, düşünme ve strateji sporudur. Bir bakıma “ayakta satranç oynamak” denmesi de bu özelliklerinden gelmektedir. Bu sporu henüz yapmayan kişilerin bazen çok basit görmesinin nedeni bunu bir eğlence oyunu türü olarak görmesi dolayısıyla konu hakkında hiçbir bilgi sahibi olmamasından kaynaklanmaktadır.  

     Günümüzde, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu sporun dahil olduğu federasyon mevcuttur. Gelişmekte olan amatör spor dallarından biri olan dart sporu, bocce, bowling ve dart sporu ile birlikte tek bir federasyon altında toplanmıştır. Türkiye Bocce Bowling, Dart Federasyonu adını alan bu resmi oluşum, diğer birçok spor branşlarına oranla daha sistemli, aktif, organize ve yoğun bir çalışma içindedir.

     Dart sporu, Ortaçağ dönemlerinde Avrupa’da savaşçıların, askerlerin (okçuların) eğitimlerinde kullanılan bir eğitim türü olarak kullanılmaya başlanmıştır. Okçuların el kol koordinasyonlarının gelişmesi, konsantrasyonu, hedefe odaklanmaları, hedefi tutturmaları, kas hafızası, mental motivasyon gibi birçok beceriyi kazanmaları amacıyla oynandığı anlaşılmaktadır. Günümüze kadar gelinen süreçte dart sporu da kendi kurallarını oluşturmuş ve bugün resmi bir spor dalına dönüşmüştür.