Son Ürünümüz
TOPTAN FİYATLARIMIZSTANDARTLARIMIZ
E-Ticaret Sitemiz

E-TİCARET SİTEMİZ
ONİLİNE İŞLEMLERE
AÇILMIŞTIR.dartsanglobal.comİNCELEDİNİZ Mİ?

Sosyal Medya

   


    

Whatsapp Destek

Dart Müsabakası Nasıl Yapılır?

 Dart Müsabakası nasıl yapılır? 

  ( İlk kez dart müsabakasına katılackalar için temel uygulamaları anlatan bir rehberdir.)

    Bu makale, ilk kez resmi bir dart müsabakasına çıkmak isteyenler için bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Dart müsabakasına katılacak olan lisanslı sporcu yarışma kategorisi öncesi teknik masaya kaydını yaptırır. Turnuva başladığında yarışacağı board önünde olmalıdır.Sporcular maç öncesi birkaç atış ısınma atışı yapabilir. Yazıcının da hazır olması ile maça başlama sırası için önce sporcular dartboarddaki BULL hanesine birer kez atış yaparlar. (Dart board merkezindeki kırmızı yuvarlak hane). Yazı tahtasında kimin sırası önce yazılmışsa BULL atışını ilk önce o yapar. BULL atışını kim daha yakın atmışsa ilk atış hakkını kazanır. 
 Yazıcı,  yazı tahtasında atış önceliğini kazanan sporcunun isminin olduğu haneye kalem ile ok işareti yapar. Her sporcu sırayla üç oku dart tahtasına atmaya başlar. porcunun her üç atış sonrası aldığı toplam puanı onun sayı hanesinden sıfıra doğru eksilecek şekilde yazmaya başlar. (Mesela; genç ve büyüklerde 501 den itibaren geriye doğru sıfır rakamına (double out: iki katı bitiş kuralı ile) ilk ulaşan bu ilk LEG'i almış olur. (LEG: Bir maç süresince oynanan her bir yarışma etabı yada diğer adı ile set)     İkinci lege başlarken bu kez 1. Legde atış yapan değil, diğer sporcu ilk atış yapma hakkına sahiptir. Her legde ilk atış hakkı diğer sporcuya geçer.  Bu legler sonunda müsabaka kuralına göre 3 veya 4 legi alan sporcu maçı kazanmış olur.Maçı kazanan sporcu bir sonraki tur eşleşmesini bekler. Maçı kaybeden sporcu, teknik heyetin belirlediği bir sonraki maçta yazıcı olarak görev alır.
  
Sayı ve Puanlama Kuralları:
    Şekilde görüen yazı tahtası ve skor sonuç yazma örneğidir. Bu tabloda müsabakada 501 Double Out bitiş kuralı mevcuttur. Her sporcunun attığı oklara göre aldığı puanlar "Atılan hanesine yazılır. 501'den sırayla düşülerek "sıfır"a düşene kadar maç devam eder.  

  170 sayısından itibaren üç ok ile bitiş yapılabileceği için (20T + 20T + BULLSEYE= 170). her sporcunun sayısı 170 ve aşağı inmeye başladığında tablodaki gibi rakamların üzerini çizme yöndemi uygulanır. Leg i kazanan sporcunun üstteki hanesine bir çentik atılır. Maç kazanmak için gerekli LEG sayısını ilk yakalayan o maçı kazanmış olur.    Bu tabloda, 2 nolu sporcu 3 - 1 önde iken, bu biten leg ile durum 3 - 2  olacaktır. Bu tabloya göre 4 leg alan maçı kazanacaktır. Dart Türkiye Şampiyonası etaplarında Büyükler maçlarında 4 LEG kazanan maçı kazanır ve bir üst tura geçer.

    Tablodaki LEGi kazanan sporcunnun 16 rakamı varken kazandığına göre atacağı üç oktan birini kullanmışsa: 8 Double Out ile bitmiş olabilir. İlk oku ile bitememiş ise birden çok varyasyon ile bitmiş olabilir. Oklarından ikisini kullanmışsa, muhtemel olarak ilk ok 8 Single hanesine isabet ettiği için kalan 8 olacağından, onu da 4 Double Out ile bitmiştir. Üç okuda kullanmışsa; muhtemelen 2. okunda, 4 Double Out atmak isterken 4 Single hanesine isabet etmiş ve kalan 4 rakamını da 2 Double Out atarak bitmiştir.
    Maçlarda atış sırasında 100 sayısını yakalayanın hanesine rakam yerine çentik atılması gibi bir uygulama da mevcuttur. 
Mesela 100 rakamı için:     veya 120 rakamı için:    gibi yazılabilmektedir. 

NOT-1: Dart tahtasına atılan bir oktan sonra atılan ikinci ok dart tahtası yerine diğer okun kanadına binmiş ise bu ikinci okun kazandırdığı bir sayı değeri olmaz. Yani karavana (bust) sayılır.

NOT-2: Bir dart maçında LEG sonunda her iki oyuncu da Bir Double (1 sayısının iki katından bitiş) sayısına geldiklerinde veya bitiş için bu sayıya atışlarını devam ettirirken yazıcı yada hakem 9 (dokuz)atış kuralı isteyebilir. Bu durumda her oyuncu 3 tur (3x3= 9 ok) Bir Double hanesine atış yapar. Yine eşitlik bozulmaz ve sonuç değişmezse her iki oyuncu bu kez BULL atışı (Orta merkezdeki  kırmızı hane) yapar. BULL atışını kazanan o legi almış olur.
NOT-3: Dartboarda atılan oklardan herhangi biri atış sırasında veya sporcu dartları almadan düşerse düşen okun sayı değeri geçersiz olur. 
NOT-4: Double Out hanesinin dışındaki alanlara isabet eden okların sayı değeri yoktur. İçerde kalan oklar hesaplanır.