Son Ürünümüz
TOPTAN FİYATLARIMIZSTANDARTLARIMIZ
E-Ticaret Sitemiz

E-TİCARET SİTEMİZ
ONİLİNE İŞLEMLERE
AÇILMIŞTIR.dartsanglobal.comİNCELEDİNİZ Mİ?

Sosyal Medya

   


    

Whatsapp Destek

Dart Müsabaka Kuralları

  Resmi Dart Müsabakası Kuralları:

    Ülkemizde yapılan resmi dart müsabakaları / turnuvaları Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı oluru ile Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu (TBBDF) tarafınca sezon süresince etaplar halinde (Türkiye Şampiyonası etapları) düzenlenir. İl düzeyindeki müsabakalar da TBBDF Federasyon-İl sorumlularının da koordinasyonu ile İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlükleri tarafınca düzenlenir. Resmi müsabakalarda yetkilendirlmiş hakem ve yetkilendirilmiş antrenörlerden oluşan teknik heyet yarışmaları organize eder ve yönetir.

    Müsabakalar, minikler, yıldızlar, Gençler (kız ve erkek) , büyükler (kadın ve büyükler) kategorilerinde yapılır. Kategorilerde dereceye girenler ödüllendirilir ve TBBDF'nin alacağı karara göre ve müsabaka durumuna göre bir üst kategoride yarışabilirler.

    Turnuvalarda seribaşı uygulaması turnuvanın özelliğine göre TBBDF'nin kararlarına göre değişiklik gösterebilir.

    Turnuva tarih, saat ve adresleri resmi olarak duyurulduktan sonra,aksi bir duyuru olmadığı sürece her kategorinin başlama saatinden bir saat önce kayıtlar başlar ve kategori müsabakalarının başlamasına 15 dakika kala kayıtlar son bulur. 

    Sporcular Müsabaka kayıtlarını yaptırırken bizzat kendileri yaptırır ve lisanslı dart sporcusu olmaları gerekir. (Sporcuların lisansları yanlarında olmalıdır ve o sezona ait vizeli olmalıdır.) 

    Bölge müsabakalarında bir sporcu istediği bölgedeki turnuva müsabakalarına katılabilir. Turnuvanın herhangi bir aşamasında sporcudan alkol kontrolü istenebilir Alkol kullanımı ile ilgili talimata uymayan sporcular, sıralama turnuvalarının tamamından diskalifiye edilir.

    Her sporcu müsabakayı kaybettiğinde hakem heyetinin belirlediği bir sonraki maçta yazıcı olarak görev aldığında bu görevi yerine getirmek zorundadır.

Aksi bir duyuru olmadıkça Türkiye Şampiyonaları etaplarında kategori maçları göre aşağıdaki gibi uygulanır. Bu uygulamalar il turnuvalarında farklılık gösterebilir.

 - Minikler 301 single  out final dahil 2 oyun alan kazanır 
- Yıldızlar 501 double out 2 oyun alan çeyrek final dâhil finale kadar 3 oyun alan kazanır.
- Gençler 501 double out final dahil 3 oyun alan kazanır. 
- Kadınlar 501 double out, final dahil 3 oyun alan kazanır.
- Erkekler 501 double out, final dahi 4 oyun alan kazanır.

    Kıyafet Uygulamaları:
-Sporcular, herhangi bir ülkenin bayrağı ve ismi olan forma ile müsabakalara katılamaz. Sporcular siyah renkli klasik kesim boru paça kumaş pantolon ve ya siyah boru paça eşofman altı giyilecektir, ( ayrıca kadın sporcular isterlerse siyah en az diz altı etek giyebilir)
Tayt, bermuda, kapri, şort, dar pantolon, kot pantolon, keten ve kanvas kumaş giyilmeyecektir. Sporcular müsabaka sırasında kapalı ayakkabı giyebilir. ( terlik, açık ayakkabı ve sandalet ) giyemezler.

      Bu sayfada verilen bilgiler müsabaka kuralları yerine geçmez. Yukarıda anlatılan konular ve kuralların revize edilmesi veya değiştirilmesi TBBDF'nin yetkisi dahilindedir ve her turnuvada yeni kurallar eklenebilir yada değiştirilebilir.  Burada yer almayan veya detay verilmeyen diğer teknik kurallar ve uygulamalar için her turnuva öncesi duyurulara bakılması önerilir.