Son Ürünümüz
TOPTAN FİYATLARIMIZSTANDARTLARIMIZ
E-Ticaret Sitemiz

E-TİCARET SİTEMİZ
ONİLİNE İŞLEMLERE
AÇILMIŞTIR.dartsanglobal.comİNCELEDİNİZ Mİ?

Sosyal Medya

   


    

Whatsapp Destek

Dart Selamı

  
  

   Dart, resmi bir spor branşı olduğu kadar, çok amaçlı yönleri ile aynı zamanda bir kültürdür.

   Dart sporunu yapan herkesin bildiği farklı bir durum daha vardır. O da "Dart Selamı"dır. Her sporcu rakibi ile maç öncesinde, leg'ler (her ayakta) arasında, maç sonunda olmak üzere bu teması bu sporun bir parçası olarak benimsemiş olduğu için bir kuralmış gibi uygular.

    Bu temas yolu yada selam şekli, iki kişinin ellerini yumruk haline getirip uzatarak, parmaklarının üstü ile karşıdakinin yumruk halindeki parmaklarının üstüne hafifçe dokundurmasıdır.

     Öncelikle selamlaşmaktır. Maçın başında rakibine başarı dilemektir. alınan legler arasında birbirini kutlamaktır. Maç sonunda rakibini tebrik etmektir. Dolayısıyla dostane bir davranıştır, saygıdır, nezakettir, centilmenliktir, kültürdür ve en önemlisi de hijyendir.

     Neden hijyen?: Dart sporu el ile, parmakların iç kısımları ile ok atışı yapılarak oynandığı için, ellerin nemli, terli, kirli, olmaması hiç arzu edilmeyen bir durumdur. Bu yüzden dart sporunda el ile tokalaşarak selamlaşma yok denecek kadar azdır. Aynı zamanda ellerimiz en çok mikrop taşıyan uzuvlarımızdır. Elimizde mevcut olan mikrop veya virüslerin karşıdakinin ellerine de geçmesini dart selamı ile önlemiş oluruz. 

   Kültürümüzde var olan tokalaşmak, kafa tokuşturmak gibi selamlaşma şekillerinden vazgeçemiyorsak, temas ederek yani tokalaşarak selamlaşacaksak, dart selamını uygulamak en uygun ve sağlıklı yöntem olarak değerlendirilebilir.  

      Son zamanlarda gündemde olan ve bütün dünyada koruma tedbirleri uygulanan corona virüsünün yayılmasını engellemek ve kontrol altına almak için mecburen sosyal izolasyon süreci vardır. Bu yüzden, bu kritik süreç bitene kadar her türlü vücut teması ile selamlaşma şeklinden uzak durulması önerilir. 

13.03.2020 / A. Doğan / 2. Kd. Antrenör.