Son Ürünümüz
TOPTAN FİYATLARIMIZSTANDARTLARIMIZ
E-Ticaret Sitemiz

E-TİCARET SİTEMİZ
ONİLİNE İŞLEMLERE
AÇILMIŞTIR.dartsanglobal.comİNCELEDİNİZ Mİ?

Sosyal Medya

   


    

Whatsapp Destek

Dart Sporunda Temel Atış Duruşu

      DART SPORU ATIŞ TEMEL DURUŞU
(Her dart sporcusunun ilk ve temel tekniği)

    Dartboardın merkez orta nokta-bullseye(boğa gözü) halkasından zemine dik inen yükseklik mesafesi 173cm.dir. Dartboard ön cephesinin dik inen zemin noktasından atış noktası arası mesafe 237 cm.dir. Atış çizgisinde durmanın ilk kuralı öndeki ayağın çizgiyi geçmemesidir. Ön ayak çizgiyi geçmediği sürece istediğimiz kadar eğilmenin ve kolumuzu uzatmanın kural olarak bir engeli yoktur. Önemli olan bu kural içinde, ideal,rahat ve etkili atış duruşunu yakalamaktır.
    Her ne kadar her sporcu yada öğrenci istediği duruş ile atış yapmakta serbest olsa da, bu sporda profesyonel düzeyde olmak ve başarı kazanmak için belli duruş ve pozisyonların uygulanması önemlidir. Unutmamak gerekir ki; başlangıçta yanlış veya uygun olmayan tekniklerle yapılan çalışmalarla kazanılan alışkanlıkların ilerde değiştirilmesi zordur. Bu durum hem başarıyı engeller hem de eğitimde başa dönülmesi durumunda emek, zaman ve motivasyon kaybına neden olur. “Ağaç yaşken eğilir”atasözü bu konuda da önümüze gelir.  

Temel Duruş:

      Sporcu dart tahtasının karşısında atış çizgisinde pozisyonunu aldığında atış için kullanacağı kolunun tarafındaki ayağı çizginin önünde olmalıdır(çizgiye basamaz ve çizgiyi geçemez). Ön ayak çizgi dibinde, vücudun alacağı pozisyona göre çizgiye 45 derece gibi bir açı ile durmalıdır. Arka ayak bir omuz genişliği kadar yan-arka yöne doğru durur. Arka ayak yükselme ve ağırlık merkezini öne aktarma desteği vereceği için genellikle ayak parmaklarının üzerine basılıp topuk tarafı hafif yukarıda durabilir. Arka ayak parmakları duruş pozisyonuna göre atış yönünün 90 derece sağ-sol yönüne bakacaktır.
    Milimetrik yönler ve her açı bile önemli  olabildiği için, dartboard üzerindeki atış sayısı hedefimize göre vücudumuzun, ayağımızın, kolumuzun yönünü değiştirmemiz gerekebilir. Çizgiyi geçmemek üzere çizgi boyunca yerimizi sağa sola doğru değiştirebiliriz.

    Atış duruşunda vücudumuz dartboard yönüne göre 45 derece yan durmasının yanında, atış anında ayaklarımız, gövdemiz, omzumuz sabit kalmalıdır. Atış anında nefes kontrolü de önerilir. Atış anında sadece atış kolu dirsekten vücuda doğru kapanıp karşıya doğru açılıp, atış eli ileri fırlatılmalıdır. Atış elinin bileği göz hizamıza  göre içe doğru manevra yapıp kol ile birlikte itme-fırlatma ve hareketi ile ok  ileri atılmalıdır. Atış yapıldığında kol karşıya doğru açılmış olup, elimiz de bu fırlatma anında ideal noktada oku itici hareketi ile fırlatmış olmalı ve el açılmış olarak karşıyı görmelidir. Bu anlatılan fırlatma hareketi birkaç saniyelik bir el-kol koordinasyonu hareketidir. Çalışmaya başlanan her yeni hareket yada eylem için bir anda başarı beklememeliyiz. Bu vücut hareketleri sürekli çalışma yapılarak ideal ve kazanılmış motor hareketler haline dönüşecektir. Sürekli çalışılan hareketler bir süre sonra “kas hafızası” dediğimiz öğrenilmiş hareket olacaktır.

    Vücut: Atış hazırlığında iken vücudumuzu, duruşumuz ve denge durumumuza göre öne doğru eğebiliriz. Bu durum hem mesafeyi yakınlaştırır hem de okun forlatma açısını küçülteceği için atış rahatlığı sağlar.   

     Atış: Sporcu dart okunu atış için hizaladığında, eli gözünün önünde dururken, iki gözarasına gelen okun üstünden hedefe baktığımızda ikinci planda kalan okun slüetini çift görmeye başlarız. İşte bu çift görme anının olduğu görüş pozisyonunda karşıdaki atış notasını görüp oku oraya doğru fırlatırız. Fırlatma anında elimizin oku bırakacağı nokta çok önemlidir. Bu ideal bırakma anını atış çalışmaları yaparak zaman içinde yakalarız. Dart tahtasında bir noktaya attığımız oklar ne kadar birbirine yakın geldiyse atışlarımızın isabet oranı olumlu demektir. Bir noktaya  attığımız oklar aynı yerde değil de sağa- sola doğru gitmiş ise; kolumuzun sabit duruş dengesini sağlayamıyoruz demektir. Kolumuzu daha stabil  kullanmaya çalışmalıyız. Yine bir noktaya attığımız oklar yokarı – aşağı doğru yönde saplanmış ise kolumuzun kontrolü iyi ama büyük ihtimalle  bu kez oku fırlatırken bırakma noktamızda bir kayma yaşadığımızı düşünmeliyiz. 

    Diğer El: Atış anında oku atan atış eli ile diğer elin uyum içinde olması gerekir. Dğer eli ok tutan el dersek; kol vücuda bitişik halde dirsekten öne kıvrılmış olup el bileği böbreğin üst hizasında vücuda temas halinde, oklar elin içinde, el içi yukarı bakacak şekilde durur. Her ok atışında atış eli aynı hareketi kullanarak oku alıp atışı yapar. Böylece vücut ve kolların alacağı pozisyonlar belirlenmiş olur.  

     Güvenlik: Oklar hedefe atıldığında herhangi biri yere düşerse bu düşen okun sayısı değerlendirilmez. Sporcu okları toplamaya gittiğinde, önce dart tahtasındaki oku sonra yerdeki oku almalıdır. Aksi durumda öncedüşen oku almak için eğildiğinde, tahtadaki başka bir ok da düşüp vücuduna, başına zarar verebilir.

     Bir sporcu oklarını alıp atış bölgesine gelmeden diğer sporcu atış yapmamalıdır. Sporcu geri dönüşlerini atış alanın içinden değil, alan dışından kullanmalıdır.

    Sporcu atış yapacağı sırada etrafının bir kol mesafesi kadar boş olmasını isteyebilir. Diğer sporcu yada seyircilerin rahatsız edici, konsantrasyonu dağıtıcı hareket, ses ve ışıklı davranışlarda bulunmamalıdır. Bu konuda uyarılmalarını isteyebilir.